Είναι ευάερο, ευήλιο διαμπερές με απεριόριστη θέα. Πορτα ασφαλείας, ηλιακό, αυτόνομη θέρμανση, αιρκοντισιον.Απέχει 6 λεπτά από το ΜΕΤΡΟ, ενώ στα 50 μέτρα έχει στάση λεωφορείου για Αθήνα κ Πειραιά. Σε μικρή απόσταση υπάρχουν σουπερμάρκετ, φαρμακείο, μανάβικο, κρεοπωλείο, ψιλικατζιδικο, καφετέρια. Η περιοχή είναι πολύ ήσυχη με πολύ καλούς ανθρώπους γυρωθεν.
Είναι ιδανικό για ζευγάρι η φοιτητές ( πολύ κοντά στις Σχολές Αιγαλεω).